Iki mėnulio ir atgal

 18-01-2021


Iki mėnulio ir atgal

Anksčiau buvo manoma, kad poliarinė žuvėdra, migruodama iš Arkties į Antarktidą ir atgal, nuskrenda nuo 35 000 iki 40 000 kilometrų. Tačiau prieš dešimtmetį buvo nustatyta, kad iš tikrųjų šie paukščiai nukeliauja gerokai ilgesnius atstumus.

Apie neįtikėtinai tolimas keliones mokslininkai sužinojo naudodami mažus geolokatorius: sąvaržėlės dydžio, trumpesni perpus už degtuką mikrokompiuteriai parodė, jog kai kurių žuvėdrų kelionė į abi puses sudarė apytiksliai 90 000 kilometrų!

Geolokatorius

Geolokatorius. Carsten Egevang nuotrauka

Anksčiau buvo manoma, kad šios į upinę žuvėdra panašios paukštės migracijos trajektorija yra tiesi, bet visgi jų maršrutas primena S raidę. Manoma, kad vyraujantys priešpriešiniai vėjai, jų kryptys lemia tokį skrydžio pasirinkimą.

S forma skrydis

http://www.arctictern.info/ nuotrauka

Poliarinės žuvėdros gyvena apie 30 metų (ilgiausiai išgyvenusios žuvėdros amžius 34 metai) ir per tokį laiką įveikia daugiau kaip 2,4 milijono kilometrų. Tai tolygu trims kelionėms į mėnulį ir atgal!

Daugiau apie poliarinių žuvėdrų tolimas keliones ir naudojamus geolokatorius sužinosite šiame vaizdo klipe.

Nors šiuo metu technologijos yra pažengusios į priekį, vis dar susiduriama su didžiuliais iššūkiais gaminant mažus, lengvus siųstuvus paukščiams. Šiais metais Lietuvos ornitologų draugijos ornitologai 45 upinėms žuvėdroms uždėjo vos 3 g. sveriančius GPS siųstuvus.

Apie žuvėdrų keliones skaitykite šioje nuorodoje https://www.lifeterns.lt/rezultatai/palydovinis_zuvedru_stebejimas


Visos rubrikos naujienos: